Wychowanie dzieci poradnik

Anemia, zwana również niedokrwistością jest stanem, w którym podchodzi do ograniczenia liczb czerwonych krwinek. Są bogate przyczyny powstania niedokrwistości w układzie młodego człowieka: potrafi stanowić dana utratą krwi, poprzez upośledzenie wytwarzania erytrocytów albo również w układzie ze skróceniem życia erytrocytów.Pomimo wszystko, upośledzenie więc stanowi wystarczająco często spotykanie wśród kobiet w ciąży – dotyka około 40% ciężarnych. Ale w wypadku kobiet przy nadziei definicja anemii wygląda nieco inaczej. Podczas ciąży dochodzi bowiem do powiększenia objętości natury a jej rozcieńczenia, przez co liczba czerwonych krwinek jest obniżona, niedokrwistość jest to zjawiskiem zupełnie prostym. W momencie ciąży więc mówimy o zaistnieniu anemii, kiedy dociera do spadku poziomu hemoglobiny poniżej 10 g/dl lub hematokrytu poniżej 30%.

Nie wrzuca to natomiast faktu, że poważne niedobory czerwonych krwinek w organizmie przyszłej matki mogą wywołać do zaburzeń rozwoju płodu i niedotlenienia. W pierwszym okresie ciąży grozi to schorzeniami implantacji zarodka, a nawet poronieniem. W innym trymestrze może doprowadzić do stworzenia wad rodzonych, natomiast w trzecim do przedwczesnego porodu.

Czynnikami sprzyjającymi wystąpienia anemii u osoby ciężarnej są przede każdym spożywanie alkoholu i pieczenie papierosów. Drugie to ciąża mnoga, niedobór witam i ceny odżywczych w diecie, na które zapotrzebowanie dość mocno rośnie w terminie wstąpienia w ciążę. Leczenie anemii zależy od jej poziomu zaawansowania oraz przyczyny. Lekka anemia, której uczestnikiem był niedobór żelaza, jest zawsze leczona doustnymi środkami dostarczającymi jego liczba. Bardzo rzadko łączy się również dożylne uzupełnianie niedoborów żelaza, stanowi wtedy zawsze droga o wiele krótsza niż w wypadku przyjmowania suplementów diety. Dają się przypadki, kiedy niezbędna będzie więcej transfuzja krwi – dzieje się tak głównie w formach obfitego krwawienia, na przykład podczas odklejania się łożyska.

Anemia jest schorzeniem dość łatwo rozpoznawalnym, jej objawami są:

zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, problemy z opinią i koncentracją, zawroty głowy.

Jeżeli to, istniejąc w ciąży, zauważysz u siebie któryś z danych wyżej czynników, koniecznie skonsultuj się z specjalistą, ponieważ nieleczona anemia może dać do odpowiednich uszkodzeń płodu, i nawet do jego śmierci.